ČSOB Bohatství

ČSOB Bohatství

 • Hodnota 2,1736  CZK
 • Datum aktualizace 08. 04. 2020
 • Stav: Nabízíme
 • Typ produktu smíšený fond

Vývoj

PDF leták
Foto
Pavel Kopeček
portfolio manažer

Měsíční komentář správce fondu

Vývoj na finančních trzích byl v měsíci březnu velmi turbulentní. Vzhledem k rozšíření pandemie viru Covid-19 po celém světě... číst dál

Struktura portfolia podle typu aktiv

 • Akcie 37,8 %
 • Dluhopisy 51,3 %
 • Depozita a peněžní trh 10,9 %
 • Realitní investice 0 %
 • Alternativní investice 0 %
 • Výnos v měně 63,56 %
 • Roční výnos v měně 3,02 %

Výkonnost

(údaje v %) 1 měsíc 3 měsíce 6 měsíců 1 rok 2 roky (p.a.) 3 roky (p.a.) 4 roky (p.a.) 5 let (p.a.) 7 let (p.a.) 10 let (p.a.)
V měně produktu -1,06 -7,94 -3,79 -2,32 0,86 0,89 1,66 0,06 2,83 2,99
V CZK -1,06 -7,94 -3,79 -2,32 0,86 0,89 1,66 0,06 2,83 2,99

Výpočet výkonnosti již zahrnuje poplatek za správu (obhospodařování). Výnosy jsou počítány z poslední známé hodnoty, pokud počáteční hodnota pro dané období pro výpočet chybí.

Produktové skóre

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • Nízké
 • Střední
 • Vysoké

Profil klienta

 • Velmi opatrný
 • Opatrný
 • Odvážný
 • Velmi odvážný
Typ produktu Typ produktu smíšený fond
Vlastní kapitál (mil.) Vlastní kapitál (mil.) 17713,00 CZK
Datum vzniku Datum vzniku 15. 10. 2000
Měna Měna CZK
Typ výnosu Typ výnosu kapitalizační
Hodnota Hodnota 2,1736
Datum aktualizace Datum aktualizace 08. 04. 2020
ISIN ISIN 770000002244
Doporučená délka investice Doporučená délka investice 3 až 5 let
Minimální investice Minimální investice jednorázově od 5 000 Kč nebo pravidelně od 500 Kč
Vstupní poplatek Vstupní poplatek 1,5 %
Poplatek za obhospodařování Poplatek za obhospodařování 1,5 %
Region Region Svět
Syntetický ukazatel rizika a výnosu Syntetický ukazatel rizika a výnosu viz dokument Klíčové informace pro investory (KII)
Distribuční síť Distribuční síť ČSOB, Finanční centra, Česká pošta
Domicil Domicil ČR
Správce / obhospodařovatel Správce / obhospodařovatel ČSOB AM
Registrovaný název Registrovaný název ČSOB Bohatství

Představujeme

Historie ukazuje, že kdo chce vydělat, měl by mít jako správný investor alespoň část portfolia v akciích. ČSOB Bohatství investuje do atraktivních společností, které udávají tempo dnešní doby. Internet a mobilní komunikace se prolínají naším životem (Alphabet, Apple). On-line nakoupíme zboží i dovolenou (Amazon, Booking). Před cestovními nepříjemnostmi se pojistíme (Allianz, Axa). V každé koupelně mají místo kosmetické přípravky (L‘Oréal nebo Estée Lauder). Horké dny si zpříjemníme zmrzlinou Magnum (Unilever) nebo se osvěžíme nejpopulárnějším nealkoholickým nápojem (Coca-Cola). Za vše zaplatíme kartou (Visa, MasterCard).


Nahrávám přehrávač...

Měsíční komentář správce fondu k 31.3.2020

Foto

Vývoj na finančních trzích byl v měsíci březnu velmi turbulentní. Vzhledem k rozšíření pandemie viru COVID-19 po celém světě a nutnosti zavedení preventivních karanténních opatření investoři v první reakci preferovali hotovost a prodávali rizikovější finanční aktiva. Panika investorů srazila akcie do jednoho z nejrychlejších medvědích trhů historie. V rámci amerického trhu byly stejně jako minulý měsíc relativně nejodolnější preferované informační technologie, kterým v této krizi částečně pomáhá přesun aktivit do on-line prostředí. Na druhou stranu evropské akcie a akcie rozvíjejících se zemí trpěly oproti americkým protějškům výrazněji.

V březnu jsem v reakci na nové události a opatření částečně změnil sektorovou alokaci. Záplava peněz z centrálních bank na pomoc ekonomikám neprospívá finančnímu sektoru. Proto jsem uprodal akcie amerických bank J. P. Morgan a Citigroup. Složitá situace v sektoru těžby ropy také velí k opatrnosti, podle expertů vydrží nízké ceny ropy i za horizontem současné koronavirové krize. Z tohoto důvodu jsem v březnu prodával akcie americké těžební společnosti ConocoPhillips. Na druhou stranu jsem navýšil sektor zdravotnictví přikoupením dánské společnosti Novo Nordisk. Tento největší producent inzulínu na světě se mimo jiné také účastní „honu“ na vakcínu proti COVID-19. Navzdory negativnímu sentimentu jsem navyšoval akcie ratingové společnosti S&P Global, výrobce pamětí Micron Technology a zábavního gigantu Disney. Všechny tyto společnosti považuji za dostatečně odolné s kvalitním obchodním modelem, které nejenže odolají současné krizi, ale vyjdou z ní posíleny.

V březnu investoři vyhledávali bezpečné přístavy v podobě státních dluhopisů vyspělých zemí a hotovosti. Přibližně polovinu dluhopisové části portfolia tvoří investice do velmi bezpečných českých státních dluhopisů. V první polovině března, kdy docházelo na finančních trzích ke všeobecnému výprodeji rizikových aktiv, byly tyto české státní dluhopisy zasaženy jen velmi okrajově a ve druhé části měsíce již jejich ceny opět rostly v souvislosti se snížením repo sazby České národní banky na 1 %. Kreditní riziko je v dluhopisové části reprezentováno zejména podnikovými dluhopisy s investičním stupněm, a to s důrazem na vysokou diverzifikaci. Pod prodejní tlak se v první polovině března dostávaly zejména rizikovější segmenty dluhopisového trhu, jako například dluhopisy z rozvíjejících se zemí, ty ovšem tvoří jen velmi malou část portfolia fondu. Celkově je tedy dluhopisová část portfolia z pohledu kreditního rizika spravována konzervativně a s velkým důrazem na diverzifikaci a i v rámci takto turbulentního vývoje byla její březnová výkonnost jen mírně pod nulou.

Výše zmíněné mělo vliv na výkonnost fondu, který v březnu poklesl téměř o 6 %.


Nejvýznamnější akciové tituly v portfoliu fondu (k 28.02.2020)

MICROSOFT CORP1,36 %
ALPHABET INC-CL C1,04 %
VISA INC-CLASS A SHARES1,01 %
ROYAL DUTCH SHELL A (AMS)0,75 %
BOOKING HOLDINGS INC0,7 %
MICRON TECHNOLOGY0,7 %
RIO TINTO PLC (NOM)0,69 %
S&P GLOBAL INC0,68 %
APPLE INC0,65 %
AMAZON COMM. INC.0,65 %

Struktura portfolia podle typu aktiv (k 28.02.2020)

Akcie37,8 %
Dluhopisy51,3 %
Depozita a peněžní trh10,9 %
Realitní investice0 %
Alternativní investice0 %

Upozornění pro investory:
Hodnota investice a příjem z ní mohou v průběhu investičního období kolísat a není-li uvedeno jinak, návratnost investované částky není zaručena. Tržní analýzy a komentáře nelze považovat za ujištění nebo záruku ohledně výnosů jakéhokoli investičního nástroje, popř. za doporučení k nákupu, držení nebo prodeji konkrétního investičního nástroje.

Podrobné informace včetně informací o poplatcích a rizicích naleznete v prospektu/statutu fondu dostupných na www.csob.cz – na stránkách jednotlivých produktů a/nebo v dokumentu Sdělení klíčových informací a v dokumentu Jak se stanovuje produktové skóre. Případně si uvedené materiály můžete vyžádat v listinné podobě od svého bankéře.

Plné znění upozornění pro investory