A B C D E F
G
H
CH
I
J
K L M N O P
Q
R
S T U V
W
X
Y
Z

Rating

Hodnocení úvěrové bonity emitenta (především dluhopisů, ale i akcií) nezávislou institucí (Standard & Poor's, Moody's, Fitch IBCA apod.). Poměrně podrobné prozkoumání finanční situace emitenta a výhledu jeho podnikání, které částečně šetří práci investorů, kteří se na rating spoléhají. Náklady hradí emitent, zvyšuje to však bonitu a důvěryhodnost jeho cenných papírů, tzn., snižuje jeho umísťovací náklady, snižuje placenou kupónovou sazbu u dluhopisů, zvyšuje získanou upisovací cenu u akcií.

Rating Morningstar

Služba Morningstar Rating hodnotí kvalitu investičních instrumentů. Nejvyšší možné ohodnocení je pět hvězdiček, které je však dostupné jen pro ty opravdu nejprestižnější investiční instrumenty. Hodnocení je založeno na dlouhodobé schopnosti překonat ve výnosu jak referenční index, tak konkurenci s podobnou investiční strategií.

Riziko

Nejčastěji zmiňované slovo v diskuzích o investování. A nejčastěji ve spojení se slovy jako bankrot, tunelování, podvod. Ve skutečnosti jsou tato rizika velmi dobře ošetřena přísnou regulací. Stačí nenaletět na podezřele lákavé nabídky údajného vysokého zhodnocení bez rizika společností, které pod regulaci finančního trhu nespadají. Skutečné riziko leží jinde – v kolísání cen investičních instrumentů. Tedy v tom, že nemáme jistotu, jakého výnosu dosáhneme, kdy bude naše investice zisková, nebo naopak ztrátová. A největším rizikem je často investor sám, resp. jeho emoce, které ho nutí nakupovat v době všeobecného nadšení z obrovských zisků na finančních trzích a naopak prodávat v době všeobecné skepse a strachu při poklesu cen.